Otwórz/zamknij mapę strony
Są nieformalnymi ambasadorami Polski na całym świecie, pomagają studentom, szukają sponsorów, organizują szkolenia i imprezy. Mowa o absolwentach działającej w Warszawie Szkoły Liderów. Dziś grupa tych wyjątkowo energicznych wolontariuszy z kilkunastu krajów odwiedziła Urząd Marszałkowski. Oprócz prezentacji filmów o Podkarpaciu rozmawiali o współpracy zagranicznej samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi.

Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Anglia, Argentyna, Brazylia czy Białoruś i Ukraina - długo by jeszcze można wymieniać kraje, z których przyjechali liderzy polonijni na to spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim. Na początek poznali Podkarpacie w filmowym skrócie. Chodziło o to żeby liderzy mieszkający za granicą mogli poznać się, nawiązać relacje, wspólnie się inspirować i motywować do dalszej pracy. Ta praca to głównie promocja Polski na wszystkich kontynentach. Szkołę liderów w Warszawie założył 17 lat temu emerytowany profesor Oxfordu Zbigniew Pełczyński. Początkowo rekrutowała głównie młodych ludzi teraz nie ma już ograniczeń wiekowych. Jej absolwenci to wolontariusze, którzy zarażają innych działalnością społeczną. Finansowo wspiera ich także polski Senat.

Magdalena Paździor to jedna z liderek polonijnych działających w Stanach Zjednoczonych. Wie, że do promocji Polski nie wystarczą tylko międzynarodowe projekty liczą się także zapał, pomysłowość i umiejętność przyciągania ludzi.
-”Odnowiłam polski klub u nas, dzięki temu przyniosłam różnych sponsorów polonijnych jak np. polsko-słowiańska unia kredytowa była naszym sponsorem i pomogała, dzięki temu studenci mogą chodzić na przedstawienia i sztuki w Nowym Jorku.”

Grzegorz Lipiński od 6 lat promuje Polskę w Australii. Zajmuje się między innymi wydawaniem magazynu dla międzynarodowych studentów, w którym zachęca do odwiedzenia kraju nad Wisłą.
-”Od przyszłego roku będziemy się zajmować sprowadzaniem tu studentów zagranicznych Australijczyków jak i Azjatów na krótkie sześciomiesięczne wizyty studyjne.”

Warszawska Szkoła Liderów ma także związki z Podkarpaciem. Realizowała już tu projekt Beskidzkie strumyki w okolicach Krosna i Jasła. Wkrótce rusza z kolejnymi: ABC dla liderów lokalnych - i pilotażowym projektem przywództwo kobiet. Z tego regionu pochodzą także osoby promujące nasz kraj za granicą, miedzy innymi w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego