Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułuGromadzimy się dziś tu, aby uczcić pamięć płk. Łukasza Cieplińskiego. Aby przypomnieć jego dzieło i podać mu cześć za jego poświęcenie i wielka walkę na rzecz wolności naszej ojczyzny- mówił marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości odsłonięcia pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego na terenie Dowództwa 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.


Wśród uczestników uroczystości byli także: posłowie na sejm RP- Teresa Pamuła, Adam Śnieżek oraz Krzysztof Sobolewski, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Bolesław Bzik- Wicewojewoda Lubeski, Jolanta Kaźmierczak – Wiceprezydent Rzeszowa, Marek Sitarz - wicestarosta Rzeszowski, Barbara Pilawa-Kraus - wicestarosta Łańcucki, płk Michał Małyska – dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, gen. Wiesława Kukła - dowódca Wojsk Obrony  Terytorialnej, a także przedstawiciele innych służb mundurowych, duchowieństwo na czele z bp Janem Wątrobą oraz rodzina płk. Łukasza Cieplińskiego.

O tym jak ważne jest zachowanie w pamięci dziedzictwa pułkownika Cieplińskiego mówił Marszałek Władysław Ortyl :

Wybierał i kierował się sprawami ważnymi. W życiu zachował się godnie. To są tylko proste dwa zdania, ale dziś wybrzmiewają bardzo poważnie. Powinnismy zachowywać się godnie w stosunku munduru i w stosunku do żołnierzy broniących Polskich granic - mówił marszałek.

Symbolicznego aktu odsłonięcia dokonali wspólnie: dowódca Wojsk Obrony  Terytorialnej - gen. Wiesława Kukła, dowódca 3BOT - płk. Michał Małyska, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie - dr Dariusz Iwaneczko, prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Janusz Skotnicki, synowa płk. Cieplińskiego - Magdalena Kuinska oraz bratanek płk. - Cieplińskiego.Tomasz Dominiak.

Dzisiejsza uroczystość jest skromna, ale o wielkiej wymowie. Uroczystość, która nie odda tej czcić dla wszystkich dokonań i wielkiego poświęcenia płk. Łukasza Cieplińskiego. Dobrze ze możemy złożyć kwiaty pod jego pomnikiem – dodał marszałek Władysław Ortyl.

W trakcie uroczystości odśpiewano hymn państwowy, a na zakończenie odczytano Apel Pamięci, po którym wystrzelono salwę honorową oraz złożono kwiaty.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wystosował list, który odczytała Wojewoda Ewa Leniart:

Kultywowanie pamięci historycznej to nasz patriotyczny obowiązek. Odsłaniany pomnik na zawsze pozostanie z nami w naszej pamięci o płk. Łukaszu Cieplińskim - bohaterze podziemia niepodległościowego. 

Płk. Ciepliński stał się znakiem symbolicznym naszej Rzeszowszczyzny. Dziękuje żołnierzom tej brygady za to, że tak troszczą się o  pamięć swojego patrona– wojewoda Ewa Leniart.

Pułkownik Łukasz Ciepliński to nietuzinkowa postać związana z Rzeszowszczyzną podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej. Został odznaczony krzyżem Virtuti Militari, nazwany wybitnym organizator struktur Armii Krajowej, komendantem Delegatury Sił Zbrojnych w Krakowie, prezesem ostatniego Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. To odważny, stanowczy i bezkompromisowy dowódca, bezwzględnie ścigający wrogów i  zdrajców Ojczyzny, oddany przyjaciel i kolega, głęboko wierzący w Boga i pełen miłości oraz ciepła mąż i ojciec. Pułkownik Ciepliński, tak jak i jego  towarzysze broni, którzy wraz z nim oddali życie za Ojczyznę, zasłużył na wiele więcej niż nawet najbardziej okazały pomnik. Oni zasłużył nade wszystko na nasz podziw i szacunek, na stałe miejsce w naszej pamięci. Zasłużył na to, by być jednym z niepodważalnych autorytetów. 

Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego