layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

styczeń 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Stypendia twórcze

 

Zarząd Województwa Podkarpackiego
przyznał STYPENDIA TWÓRCZE

Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przyjął 2 kwietnia 2019 r. Uchwałę w sprawie przyznania stypendium twórczego.

Uchwała Nr 35/889/19 z dnia 2 kwietnia 2019 r. - POBIERZ

***************************************************************************************

Uprzejmie informujemy, że Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Uchwałą Nr 415/8699/18 z dnia 3 kwietnia lutego 2018 r. (pobierz) przyznał dwa stypendia twórcze, które otrzymują:

 1. Pani Katarzyna Kawalec-Dowgiałło na realizację autorskiego projektu twórczego „W kopalni u Krasnoludków” w dziedzinie: teatr/animacja i edukacja kulturalna.
 2. Pani Mira Opalińska na realizację autorskiego projektu twórczego pt. „Cykl pięciu koncertów dla uczniów szkół muzycznych Podkarpacia. Wariacje Goldbergowskie J.S.Bach” w dziedzinie: muzyka.

****************************************************************************************

Uprzejmie informujemy, że Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Uchwałą Nr 279/5562/17 z dnia 28 lutego 2017 r. (pobierz) w sprawie przyznania stypendium twórczego osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami przyznał dwa stypendia twórcze, które otrzymują następujący artyści:

 1. Pan Eliasz Dyrow w wysokości 12 000 zł brutto (słownie: dwanaście tysięcy złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia pt. „Konstelacje” – projekt artystycznej promocji piękna i historii Podkarpacia w dziedzinie: sztuki wizualne.
 2. Pan Henryk Hryniewicki w wysokości 8 000 zł brutto (słownie: osiem tysięcy złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia pn. Spektakl teatralny pt. „Królowa Śniegu” w dziedzinie: teatr.

STYPENDYŚCI MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO 2016

DSC00140

Pani Jolanta Jarecka – animatorka kultury teatralnej, reżyser spektakli teatralnych, prezentowanych głównie dla dzieci i młodzieży na terenie Bieszczadów. Otrzymała stypendium twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2016 roku na realizację przedsięwzięcia w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna pn. „Cieniotwory zza Otrytu”. Projekt, w formule warsztatów teatralnych zrealizowała wśród społeczności szkolnej w małych miejscowościach bieszczadzkich, m.in.: w Czarnej, Wojtkówce i Ustjanowej. W ramach jej twórczej inicjatywy powstało wydawnictwo pt. „Cieniotwory zza Otrytu”, zawierające scenariusze spektakli teatru cieni, w roli głównej z kotem Bazylem, miłośnikiem jazzu i dobrego kina. Z inicjatywy Pani Jolanty Jareckiej została uratowana zabudowa ostatniego w Bieszczadach parku konnego w Zatwarnicy, gdzie obecnie funkcjonuje kino studyjne „Końkret” i pracownia artystyczna „Na dwie ręce”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury w 2011 roku. 

15625587 10154945298808606 7919503075305970396 o

Pan Paweł Wolanin – Fotograf młodego pokolenia, otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2016 roku na realizację przedsięwzięcia w dziedzinie sztuki wizualne/fotografia pn. „Po obu stronach – dokument o Wisłoce”. Wizja twórcza stypendysty, to historia dzieciństwa i dojrzewania, powiązana z wieloletnim rozwojem społeczno-obyczajowym miejsc położonych nad rzeką Wisłoką. Mocno zaangażowany w działalność Stowarzyszenia JARTE w Mielcu, w ramach którego współrealizował projekt pn. „M-4 moje miasto, moje miejsce” – przewodnik po nieoczywistych miejscach w Mielcu. Realizator licznych projektów fotograficznych z obszaru ochrony dziedzictwa kulturowego, dotyczących nekropolii i zabytkowych kościołów na terenie powiatu mieleckiego. Jego prace - pejzaże i portrety - prezentowane były na licznych wystawach na Podkarpaciu, a także w Krakowie i Warszawie.

**************************************************************************************

Uprzejmie informujemy, że Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Uchwałą Nr 158/3284/16 z dnia 22 marca 2016 r. (pobierz) w sprawie przyznania stypendium twórczego osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami przyznał dwa stypendia twórcze. Otrzymnali je:

 1. Pani Jolanta Jarecka w wysokości 13 000 zł brutto (słownie: trzynaście tysięcy złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia pt. „Cieniotwory zza Otrytu” w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna,
 2. Pan Paweł Wolanin w wysokości 2 000 zł brutto (słownie: dwa tysiące złotych brutto) na realizację Projektu fotograficznego pt. „Po obu stronach – dokument o Wisłoce” w dziedzinie sztuki wizualne/fotografia.

STYPENDYŚCI MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO 2015

Piotr Woroniec

Pan Piotr Woroniec - Artysta plastyk, doktorant Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, Prezes Związku Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Exodus. Autor wystawy indywidualnej „Modele zastępcze w Biurze Wystaw Artystycznych w Sanoku w 2014 roku. Prezentował swoje prace na wystawie zbiorowej podczas wydarzenia Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt”. Uczestnik przedsięwzięcia „Kolory Podkarpacia” z cyklu Młode Malarstwo Polskie zaprezentowane w galeriach w Berlinie, Norymberdze i Saarbrücken. Otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2015 roku na realizację przedsięwzięcia w dziedzinie sztuki wizualne pn. „Obrazy zastępcze. Wystawa malarstwa z oprawą multimedialną”. Prace artysty – kilkanaście obrazów wielkoformatowych - zostały zaprezentowane szerokiej publiczności w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w Krakowie, w Pubie Kultura w Rzeszowie oraz w holu głównym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. 

Magdalena Widłak

Pani Magdalena Widłak – studentka IV roku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, tancerka Teatru Tańca O.de.la w Rzeszowie. Laureatka III miejsca w konkursie Student ma talent, organizowanym przez Uniwersytet Rzeszowski w 2014 roku oraz wyróżnienia za solową choreografię na Drugich Koszalińskich Ogólnopolskich Dniach Monodramu-Debiuty w 2014 roku. Otrzymała stypendium twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2015 roku na realizację przedsięwzięcia w dziedzinie teatru pn. „Szkice węglem” – tanecznej interpretacji noweli Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Premiera spektaklu, poprzedzona szeroką kampanią promocyjną w mediach lokalnych i portalach społecznościowych, odbyła się z udziałem miłośników teatru tańca w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie w grudniu 2015 roku.

Maciej Harna

Pan Maciej Harna - Muzykolog, nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku w Zakładzie Edukacji Muzycznej, kierownik multiinstrumentalnej Orkiestry Jednej Góry MATRAGONA. Otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2015 roku na realizację przedsięwzięcia w dziedzinie muzyki pn. „ANARTI” – muzyka zaginionego świata – autorski projekt koncertowy”. Artysta nawiązał do śladów obecności grupy celtyckiej o tej nazwie, zasiedlającej dolinę Sanu w okolicach rodzinnego Sanoka w III i II wieku p.n.e. Projekt złożony z następujących komponentów: powstanie wideoklipu „Anarti” w malowniczych plenerach nad rzeką San i Osławą, liczne koncerty muzyczne w regionie i kraju, w tym: w Sanoku, Krempnej, Rzeszowie i Bydgoszczy, szeroka promocja projektu w mediach regionalnych i krajowych.

******************************************************************************************

Uprzejmie informujemy, że Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Uchwałą Nr 28/7715/15 z dnia 17 lutego 2015r. (pobierz) w sprawie przyznania stypendium twórczego osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, przyznał cztery stypendia twórcze, które otrzymują następujący artyści:

 1. Pan Maciej Harna w wysokości 15 000 zł brutto (słownie: piętnaście tysięcy złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia pt. „ANARTI - muzyka zaginionego świata – autorski projekt koncertowy” w dziedzinie: muzyka,
 2. Pani Joanna Sarnecka w wysokości 13 000 zł brutto (słownie: trzynaście tysięcy złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia – autorskiego projektu twórczego pn. Słuchowisko, płyta oraz warsztaty dla dzieci pt. „Karpaccy muzykanci” na podstawie autorskiej bajki w dziedzinie: animacja i edukacja kulturalna,
 3. Pan Piotr Woroniec w wysokości 2 000 zł brutto (słownie: dwa tysiące złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia – autorskiego projektu twórczego pt. „Obrazy zastępcze. Wystawa malarstwa z oprawą multimedialną” w dziedzinie: sztuki wizualne,
 4. Pani Magdalena Widłak w wysokości 5 000 zł brutto (słownie: pięć tysięcy złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia – autorskiego projektu twórczego pn. spektakl pt. „Tańcem szkicowane” w dziedzinie: taniec/teatr tańca.

STYPENDYŚCI MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO 2014

Pani Justyna Posiecz – Polkowska - artystka malarka, specjalizuje się malarstwie ściennym. Laureatka licznych nagród i wyróżnień, m.in.: pierwszej nagrody za mural na Galerii Krakowskiej w Międzynarodowym, Konkursie Muralowym Mall Wall Art w 2013 roku. Otrzymała stypendium twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego na realizację przedsięwzięcia w dziedzinie Sztuki wizualne pn. „Osnowa i wątek, czyli historia pewnego obrazu”, składający się z trzech części:

 • wykonanie dwóch murali we wsi Gorajec,
 • jam muralowy podczas cyklicznego Festiwalu Folkowisko,
 • wykonanie cyklu obrazów olejnych i wernisaż prac w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. 

DSC 0239

Pan Kamil Dobrowolski – utalentowany aktor Teatru „Maska” w Rzeszowie, aktywny w realizacji projektów w ramach Rzeszowskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Pełna Kultura”. Zagrał w filmie pt. „Syn Szawła” w reżyserii Laszlo Nemesa. Produkcja została zakwalifikowana do konkursu głównego – rywalizacji o Złotą Palmę na 68. Festiwalu w Cannes w 2015 roku. Otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego na realizację przedsięwzięcia w dziedzinie Teatr/muzyka/taniec Musical pt. „Podwórko”. Spektakl zrealizowano z udziałem artystów profesjonalnych oraz młodzieży szkolnej z Chmielnika, która uznała przygodę teatralną za najwspanialsze doświadczenie artystyczne w jej życiu.

 dc1212

****************************************************************************

Uprzejmie informujemy, że Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Uchwałą Nr 325/7715/14 z dnia 25 lutego 2014r. (pobierz) w sprawie przyznania stypendium twórczego osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, przyznał dwa stypendia twórcze następującym artystom:

 1. Pani Justynie Posiecz-Polkowskiej w wysokości 15 200 zł brutto (słownie: piętnaście tysięcy dwieście złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia – autorskiego projektu twórczego pt. „Osnowa i wątek, czyli historia pewnego obrazu” w dziedzinie sztuki wizualne – malarstwo.
 2. Panu Kamilowi Dobrowolskiemu w wysokości 9 000 zł brutto ( słownie: dziewięć tysięcy złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia – autorskiego projektu twórczego – Musicalu pt. „Podwórko” w dziedzinie teatr/muzyka/taniec.

Stypendia twórcze Zarządu Województwa Podkarpackiego - rok 2013
  
Uprzejmie informujemy, że Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Uchwałą Nr 221/5246/13 z dnia 2 kwietnia 2013r. w sprawie przyznania stypendium twórczego osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, przyznał dwa stypendia twórcze następującym artystom:
 1. Pani Ewie Annie Mrówczyńskiej w wysokości 6 000 zł brutto (słownie: sześć tysięcy złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia – autorskiego projektu twórczego pn. „Warsztaty teatralne pt. „Małe teatrowanie… przy tacie i mamie” w dziedzinie Animacja i edukacja kulturalna
 2. Panu Stanisławowi Bigdzie w wysokości 5 000 zł brutto ( słownie: pięć tysięcy złotych brutto) na realizację przedsięwzięcia – autorskiego projektu twórczego pn. „Obrazy Podkarpacia” – cykl siedmiu obrazów wykonanych techniką akrylową w dziedzinie Sztuki wizualne/malarstw

ARCHIWUM 2010...............CZYTAJ WIĘCEJ
ARCHIWUM 2009...............CZYTAJ WIĘCEJPodkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc