layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

styczeń 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Rok 2020 na Podkarpaciu Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego

 3 43 0 97 258528
 
Ks. kard. Stefan Wyszyński na werandzie domu SS. Nazaretanek, Komańcza 1956 r. 
 
7 czerwca 2020 roku w Warszawie odbędzie się beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Polski, nazywanego Prymasem Tysiąclecia. Wydarzenie to ze względu na znaczenie osoby Księdza Prymasa dla współczesnej historii Polski oraz wielość darów, które naród i Kościół w Polsce otrzymały za Jego pośrednictwem, jest oczekiwane przez rzesze wiernych i rodaków w całym kraju i w różnych częściach świata.
Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął dezycję o włączeniu się do tych przygotowań i zarazem oddaniu hołdu wielkiemu Pasterzowi polskiego Kościoła i patriocie, w uznaniu Jego zasług w krzewieniu wiary chrześcijańskiej i kierowaniu losem Ojczyzny w czasie zmagań z systemem komunistycznym, akcentując także Jego związki z terenem obecnego województwa podkarpackiego. To tutaj bowiem, w Komańczy, podczas uwięzienie Księdza Prymasa narodziła się wielka, milenijna strategia odnowienia wiary, przygotowującej naród polski do obchodów 1000-lecia chrztu Polski i projekt Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, które stały u początków wielu ważnych wydarzeń w historii Polski, Europy i Kościoła powszechnego, a których rezultatem stała się współczesna niepodległość naszej Ojczyzny. Ustanowienie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Podkarpaciu ma także wzmocnić działania upowszechniające wielkie dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia, gdyż ponadczasowy wymiar tegoż dziedzictwa stanowi niezmiennie bezcenny potencjał dla rozwoju świadomej, silnej, polskiej wspólnoty, opartej na fundamentach wiary i tradycji. 
Dlatego też 24 lutego 2020 r. podjął Uchwałę Nr XIX/315/20 w sprawie ogłoszenia przez Sejmik Województwa Podkarpackiego roku 2020 na Podkarpaciu Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poniżej treść stanowiska: 
 
Stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego 
w sprawie ogłoszenia roku 2020 na Podkarpaciu
Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 
Życie Kardynała Stefana Wyszyńskiego to bezcenne świadectwo chrześcijańskiej miłości, gorliwej wiary oraz niestrudzonego duszpasterstwa, niosącego bliźnim światło i pokrzepienie w chwilach dziejowej trwogi. Tegoroczna beatyfikacja Sługi Bożego ma wielkie znaczenie dla chrześcijan, ale będzie również szczególnym przeżyciem dla wszystkich Polaków pamiętających nieocenione dzieło życia Prymasa Tysiąclecia. 
Radni Województwa Podkarpackiego wyrażają ogromną radość z przewidzianej na 7 czerwca 2020 roku warszawskiej beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego, przyjmując jednocześnie ten fakt z należną pokorą i doniosłością. Świadomi rangi wydarzenia oraz wspaniałego dziedzictwa umiłowanego Prymasa, ustanawiamy rok 2020 na Podkarpaciu Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
Sługa Boży Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Był absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, a następnie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie uzyskał w 1929 roku tytuł doktora. Otrzymując sakrę biskupią w 1946 roku został 2 lata później, po śmierci kardynała Augusta Hlonda, mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski. Wyniesiony do godności kardynalskiej w 1953 roku przez Piusa XII stał na czele Kościoła Katolickiego w Polsce do swojej śmierci 28 maja 1981 roku. 
Postać i dziedzictwo Stefana Wyszyńskiego pozwala nam dojrzeć skromnego, ale niezwykle silnego i rozważnego duszpasterza, który uosabia w sobie ponadczasowy zbiór cnót chrześcijańskich i może być natchnieniem dla wszystkich wyznawców Chrystusa, którzy pragną podobnie jak On stać po stronie Ewangelii, sprawiedliwości i godności osoby ludzkiej.
Dziękując za dar beatyfikacji nie zapominamy dokonań i przesłania Prymasa Tysiąclecia, który współtworzył najnowszą historię narodu polskiego i będzie dla niego zawsze jasnym punktem odniesienia, źródłem nauki i moralnej siły. W dobie Jego najtrudniejszych zmagań z władzą komunistyczną był faktycznym interrexem, niczym genialny strateg prowadząc powierzoną wspólnotę w walce z bezbożnym systemem o zachowanie polskiej, chrześcijańskiej duszy. Pisał do nas: Człowiek w Narodzie żyje nie tylko dla siebie i nie tylko na dziś, ale także w wymiarze dziejów. Ksiądz Prymas Wyszyński dzieje te odczytywał przez pryzmat Chrztu i Wiary Ojców, bez których trudno jest zgłębić indywidualność historyczną Polaków, która jest naszą dumą, ale i wielkim zobowiązaniem. 
W owym głębokim wymiarze dziejów narodu, widzimy bolesną i doniosłą obecność księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego na ziemi podkarpackiej.  Przymusowy pobyt w Komańczy przyniósł tekst Ślubów Jasnogórskich, które sprowadziły podczas obchodów 300-lecia Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza przed oblicze Matki Boskiej w Częstochowie milion pielgrzymów, zawierzających Królowej Polski losy naszego narodu zgodnie z zamysłem nieobecnego Prymasa. Przekonanie o wielkim znaczeniu tych wydarzeń, podobnie jak całego życiowego dorobku Kardynała Wyszyńskiego, pragniemy pomnażać w naszym regioniei w całym kraju.
Sejmik Województwa Podkarpackiego, świadomy testamentu Wielkiego Rodaka, z nadzieją oczekuje Jego czerwcowej beatyfikacji. Świadectwo czcigodnego Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego wlewa otuchę w serca wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli, a jego prymasowska posługa wciąż rozświetla niełatwe drogi polskiego narodu w XXI wieku i dostarcza duchowych mocy, niezbędnych do dalszego rozwoju naszej wspólnoty i kultywowania wartości chrześcijańskich.
Radni Województwa Podkarpackiego zachęcają wszystkich mieszkańców regionu do upowszechniania dziedzictwa Kardynała Stefana Wyszyńskiego i twórczego przeżywania zbliżającej się beatyfikacji. Niech ten szczególny czas stanowi okazję do wewnętrznej odnowy i wielu cennych refleksji, a także przyczyni się do wzrastania kolejnych pokoleń w duchu miłości, prawdy i patriotyzmu.


Podkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc