layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Idea utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (MPRŻ) pojawiła się w 2008 roku, kiedy Sejmik Województwa Podkarpackiego w uchwale intencyjnej stwierdził m.in.: „Istnieje potrzeba pokazania faktów – w dużej mierze nieznanych – wskazujących na udział Polaków w ratowaniu osób narodowości żydowskiej w warunkach, gdy ukrywanie Żydów przez Polaków było rygorystycznie ścigane i – w odróżnieniu od okupowanej zachodniej Europy – karane śmiercią” (Uchwała Nr XXIII/390/08 Sejmiku Województwa Podkarpackiego).

W imieniu Samorządu Województwa, który przekazał środki na realizację tego projektu, prace prowadzone są przez Muzeum-Zamek w Łańcucie. Częściowego wsparcia udzieliły także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gmina Markowa. Otwarcie MPRŻ zaplanowano na marzec 2016 roku.

Projekt MPRŻ został opracowany przez Nizio Design International. Minimalistyczna formuła architektoniczna ma w zamyśle podkreślać drastyczność ówczesnych wydarzeń i śmiertelne niebezpieczeństwo grożące osobom niosącym pomoc Żydom pod okupacją niemiecką.

Na placu muzealnym znajduje się pomnik poświęcony Ofiarom Holokaustu oraz tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom na Podkarpaciu. Z kolei na monumentalnej ścianie umieszczono tabliczki z nazwiskami Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu.

Powstająca nowoczesna, multimedialna scenografia MPRŻ i towarzyszące jej eksponaty muzealne opisane zostaną w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Tematyka wystawy stałej dotyczyć będzie nie tylko Podkarpacia. W przyszłości uzyska perspektywę ogólnopolską, prezentując historię ratowania Żydów przez Polaków na tle realiów niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej. Ekspozycja obejmie materiały archiwalne, w tym druki i fotografie, ponadto notacje oraz filmy dokumentalne. Centralną część sali ekspozycyjnej stanowić będzie symboliczne przedstawienie rodzinnego domu Ulmów. W ramach swojej działalności placówka przewiduje możliwość prowadzenia lekcji muzealnych.


 

PREZENTACJA PROJEKTU
MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW
PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ
IM. RODZINY ULMÓW W MARKOWEJ

ZOBACZ


Od 1 lipca 2017 r. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojhny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jest samodzielną instytucją kultury współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwo Podkarpackie.

Kontakt:

dr Anna Stróż
Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
37-120 Markowa 1487
telefon: +48 17 224 10 15
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://muzeumulmow.pl/pl/

 Podkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc