layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

lipiec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

W stronę Niepodległej – konferencja naukowa w Stalowej Woli

StW 5Gospodarcze aspekty odzyskania i utrzymania niepodległości były głównym tematem obrad konferencji naukowej „W stronę Niepodległej – gospodarka, przedsiębiorczość, kapitał”, która odbyła się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Wśród organizatorów przedsięwzięcia, wpisującego się w cykl „Spotkań z Niepodległą”, było również Województwo Podkarpackie.

Celem konferencji było przypomnienie, że wysiłek na polu gospodarczym, polska przedsiębiorczość i pomnażanie kapitału (materialnego i społecznego) stały się cennym sojusznikiem aspiracji niepodległościowych, a w dużym stopniu je warunkowały. Były jednocześnie gwarantem trwałości i rozwoju państwa, co widać wyraźnie w okresie II Rzeczypospolitej, a także współcześnie.

1

Obrady zorganizowano w trzech sesjach tematycznych: Zmagania gospodarcze na drodze do Niepodległej, Centralny Okręg Przemysłowy jako symbol niepodległości gospodarczej, Stalowa Wola -narodziny nowoczesnego miasta, a swoje referaty wygłosili wybitni historycy reprezentujący wiele ośrodków akademickich.

2

Część naukową poprzedziła natomiast dyskusja nad dziedzictwem i perspektywami rozwoju Podkarpacia, w której wziął udział m.in. Minister Inwestycji i Rozwoju dr Jerzy Kwieciński. Jego wykład inauguracyjny rozpoczął również całą konferencję.

StW 1

StW 4

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach stulecia odzyskania niepodległości oraz 80-lecia Stalowej Woli. Konferencję zorganizowało Województwo Podkarpackie, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Miasto Stalowa Wola i Uniwersytet Rzeszowski.

Mateusz Werner
Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP
Zdjęcia: Andrzej Tomczyk (z archiwum Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli)
Urząd Miasta Stalowej WoliPodkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc