layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

sierpień 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Zima, a jak to dawniej bywało

zima plakatMuzeum Podkarpackie w Krośnie od 11 grudnia 2018 roku do 10 marca 2019 roku prezentuje wyjątkową wystawę czasową poświęconą tematyce zimowej. Zebrane eksponaty pochodzą z XIX i XX wieku oraz z okresu międzywojennego. Jest to wystawa interdyscyplinarna, na której znajdują się zabytki o charakterze historycznym, etnograficznym, ludowym oraz artystycznym. Opowiada ona o niezwykłych czasach, ludziach, szaleństwach, ryzyku, zabawie, sporcie, o tym jak kultura inspiruje się naturą i jak oba te porządki się przenikają. Świadkowie minionych dni pozostawili dla nas tysiące zdjęć, listów, notatek, dzieł sztuki, z których wyłaniają się ich twarze, zwyczaje, miejsca, które możemy na zawsze zachować w pamięci.

Na wystawie pragniemy zaprezentować różne oblicza zimy poprzez historyczne sprzęty sportowe, tj. narty, sanie, łyżwy, rakiety śnieżne oraz dzieła artystów polskich - malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, a także materiały archiwalne, dokumenty, prasę, zdjęcia, plakaty oraz karty pocztowe wydane do 1939 roku. Wśród eksponowanych dzieł malarstwa polskiego można obejrzeć prace m.in.: Stanisława Barabasza, Stefana Filipkiewicza, Stanisława Raczyńskiego, Stanisława Gałka, Wandy Gentil Tippenhauer, Adama Setkowicza, Stanisława Jankowskiego, Seweryna Bieszczada czy Apolinarego Kotowicza. Na ekspozycji możemy podziwiać również pierwszą nartę Stanisława Barabasza oraz czekan Mariusza Zaruskiego założyciela TOPR, niezwykły zbiór drewnianych par nart od polskich i zagranicznych producentów, sanie z dekoracją rzeźbiarską oraz bobslej.

Wystawa jest adresowana do miłośników zimowego pejzażu, gór i wszelkich sportów związanych z tą porą roku. Ekspozycja ta została zorganizowana przy współpracy licznych instytucji. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Etnograficznego im. Karola Udzieli w Krakowie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz ze zbiorów kolekcjonerów prywatnych: Aldony Merskiej-Sroki, Bartosza Górskiego i Erwina Gorczycy.

Kuratorzy wystawy: Anna Guz i Robert KubitPodkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc