layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Smarzowski i Srokowski w bibliotece

srokowski stronaWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza 10 grudnia 2018 r. (godz. 18.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13) na spotkanie z pisarzem STANISŁAWEM SROKOWSKIM i reżyserem WOJCIECHEM SMARZOWSKIM na temat adaptacji dzieła literackiego i realizacji filmu „Wołyń”. Uwaga: liczba miejsc ograniczona! Bezpłatne wejściówki do odbioru w Informatorium, pok. nr 25 przy ul. Sokoła 13, w godzinach pracy biblioteki. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „W związku z literaturą. Inspiracje” i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2018”.

STANISŁAW SROKOWSKI - prozaik, tłumacz, poeta, publicysta. Od 1995 r. jest redaktorem naczelnym założonego przez siebie czasopisma edukacyjno-twórczego, tworzonego przez dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat „Nowe Twarze” (wcześniejszy tytuł: „Gazeta Dzieci”). Przez wiele lat należał do Związku Literatów Polskich oraz ZAIKS-u. Po rozwiązaniu ZLP po stanie wojennym nie uczestniczył w życiu organizacyjnym związków literackich. Obecnie należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.


Aktywny w sprawach publicznych, brał udział w wielu działaniach na rzecz odnowy moralnej, społecznej i politycznej kraju. Był założycielem NSZZ „Solidarność” w redakcji „Wiadomości”. Doradzał Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność” Rolników Indywidualnych we Wrocławiu. Był rzecznikiem prasowym rolniczej „Solidarności”. Od 1982 r. działał w Solidarności Walczącej. Współorganizator Związków Twórczych i Stowarzyszeń Naukowych we Wrocławiu, przewodniczący klubu „Odrodzenie”. Współtwórca stowarzyszenia kulturalnego polsko-ukraińskiej współpracy: „Biały ptak”. Twórca i pierwszy prezes Towarzystwa Polsko-Greckiego we Wrocławiu. Współzałożyciel Instytutu Wincentego Witosa. Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Opublikował kilkanaście tomików poezji, kilkanaście powieści, autor kilku sztuk teatralnych, książek dla dzieci i młodzieży, licznych nowel i opowiadań, słuchowisk radiowych i felietonów. Autor powieści i opowiadań kresowych. Na kanwie opowiadań ze zbioru „Nienawiść” (2006), wyróżnionego przez Kapitułę Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2007), powstał scenariusz filmu Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (2016). Jest laureatem wielu nagród, m.in. im. Stanisława Piętaka. W 2010 r. otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej.

WOJCIECH SMARZOWSKI - polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, realizator filmów dokumentalnych, reklamowych i teledysków. W swoim dorobku ma takie filmy jak „Wesele”, „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”. Oprócz filmów fabularnych wyreżyserował część odcinków kilku seriali (m.in. „Na Wspólnej" oraz „BrzydUla"). Charakterystyczną cechą twórcy jest współpraca z tymi samymi aktorami, do których należą m.in. Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel czy Lech Dyblik.


Laureat wielu prestiżowych nagród m.in.: Złote Lwy czy Orły. Jest nagradzany za mocne i bezkompromisowe kino.  W 2004 r. został laureatem nagrody Paszport Polityki w kategorii film za  reżyserię („Wesele”). Na XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2009) otrzymał nagrodę za reżyserię i za scenariusz („Dom zły”).  Czterokrotny laureat Orła za najlepszą reżyserię – nagrody przyznawanej przez Polską Akademię Filmową.  W 2014 r. odznaczony  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej". Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Rzeszowa Pan Tadeusz Ferenc

Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, nowiny24.plPodkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc