layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

XVII GALICJA BLUES FESTIVAL

RCKP GBF 2020 plakatRegionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza w dniach 17-18 września 2020 na XVII Galicja Blues Festiwal. . Program tegorocznej edycji zapowiada się nader interesująco. Dwa dni muzyki na najwyższym poziomie. Artyści z Polski, Wielkiej Brytanii i Ameryki. Koncerty, wieczór autorski redaktora naczelnego „Twój Blues” i inne atrakcje. Bilety w sprzedaży od 2 września 2020 w kasie RCKP, ul. Kolejowa 1 (p. 234). LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. Godziny otwarcia kasy: poniedziałek - piątek 9.00-17.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem. Szczegóły: www.rckp.krosno.pl. Szczegółowy program i sylwetki artystów poniżej.

PROGRAM XVII GALICJA BLUES FESTIVAL:

17 września 2020, godzina 18.00, za kurtyną

Na scenie:

Studio Piosenki SWING

„Mój Blues” Andrzej Matysik - promocja książki, wieczór autorski

Robert Lenert Quintet

Grey Zone American Blues

Bilety: 30 zł, z KKM 25 zł

18 września 2020, godzina 18.00, za kurtyną

Na scenie:

Studio Piosenki SWING

Keith Thompson Band

Gorczyca - Koncert Premierowy płyty „Piosenki” z udziałem wybitnych artystów. Gość specjalny: Lora Szafran

Bilety: 30 zł, z KKM 25 zł

 

„Mój Blues” Andrzej Matysik - promocja książki, wieczór autorski

(…) książka - owoc rozmów o muzyce, o domu, rodzinie, o świecie - tym lokalnym i tym wielkim (o obydwóch - bez granic), o spotkaniach, przyjaźniach i marzeniach, a nade wszystko ich realizowaniu w rytmie codzienności i świętowania, z biegiem urodzajnych lat… To także rozmowy o pracowitym życiu, o trudnościach, które, gdy są przezwyciężane, rodzić mogą rzeczy wielkie i o pogodnym - mimo wszelkich wątpliwości - patrzeniu w przyszłość. Krótko mówiąc, rozmowy przyjaciół o tym, co najważniejsze.

Powstała zatem opowieść o chłopcu, który w technikum górniczym interesował się tańcem, po poznaniu wspaniałej dziewczyny postanowił pójść na studia politechniczne, a dotarłszy jako inżynier do górniczej emerytury, nadal rozwijał od dawna pielęgnowane muzyczne pasje, stając się wydawcą jedynego w Polsce kwartalnika, którego bohaterem jest blues, organizując trasy koncertowe i festiwale muzyczne, zarażając swoją determinacją nieocenioną Żonę oraz Córki. Do naszej rozmowy włączyło się wiele osób bliskich Andrzejowi i takich, którym, i on nie jest obojętny. (…) Rozmawialiśmy z Andrzejem ponad rok, wracając czasem do ważnych dla nas wątków, rozwijając inne bądź uzupełniając opowieść o kolejne osoby, miejsca i zdarzenia. Moglibyśmy rozmawiać jeszcze długo (zresztą już poza kartami tej książki nadal przecież będziemy), bo historia Andrzeja i „Twojego Bluesa” pełna jest najsmaczniejszych anegdot, historii i wspomnień. A opowieść, która powstała, jest też fascynującą częścią historii muzyki bluesowej (choć przecież nie tylko) w Polsce, znajdzie więc w niej Czytelnik sporo ważnych, niepublikowanych dotąd informacji i epizodów, których Andrzej jest prawdziwą kopalnią.

[„Andrzej Matysik: Mój Blues” - rozmawiał Jacek Kurek]

 

Andrzej Matysik - Ślązak urodzony w Chorzowie; inżynier górnik, dziennikarz. Od roku 2000 redaktor naczelny uhonorowanego międzynarodowymi nagrodami kwartalnika „Twój Blues”; wieloletni gospodarz autorskiego programu „Siła bluesa” w Radiu Katowice; od roku 2002 autor audycji „Historie bluesem pisane” w Radiu eM. Wraz z rodziną prowadzi agencję koncertową, która zorganizowała setki muzycznych wydarzeń z udziałem sław polskiego i światowego bluesa.

 

 

Robert Lenert Quintet

Jeśli jesteś polskim muzykiem, a o Twojej płycie w bardzo ciepłych słowach wypowiada się prestiżowy, amerykański magazyn „All About Jazz” to znaczy, że to, co robisz, robisz bardzo dobrze. Te słowa pięknie pasują do Roberta Lenerta i zespołu Los Agentos, któremu od lat szefuje.

Robert Lenert Quintet to nowy projekt Lenerta. Do składu lider zaprosił doświadczonych kolegów z Los Agentos (Stanisław Grela, Andrzej Serafin, Wojciech Kołek) oraz cenionego pianistę Grzegorza Przepiórę. Formacja gra muzykę z pogranicza desert bluesa, ambientu, trip hopu i jazzu.

 

Robert Lenert Quintet:

Robert Lenert - harmonijki ustne, kalimba

Stanisław Grela - gitara, mandolina

Grzegorz Przepióra - syntezatory, akordeon, instrumenty perkusyjne

Andrzej Serafin - syntezatory, instrumenty perkusyjne

Wojciech Kółek - saksofony

 

 

Grey Zone American Blues

Kwintet wykonujący szeroko pojętą muzykę amerykańską. W swojej twórczości stawiają na mariage gatunków muzycznych, a w ich kompozycjach można dostrzec elementy bluesa, funku, soulu, rocka, boogie, a nawet jazzu. Wokalistą oraz frontmanem zespołu jest Amerykanin - były żołnierz US Navy. W jego licznych podróżach zawsze towarzyszyła mu muzyka, a obcowanie z lokalnymi muzykami ukształtowało zacięcie do eklektyzmu w swojej twórczości. Debiutancki album zespołu jest odzwierciedleniem motywu drogi, a jednocześnie otwarciem nowego rozdziału zarówno w życiu muzycznym, jak i prywatnym - stąd tytuł „Movin' On” (2019). Skład zespołu dopełniają profesjonalni muzycy: funkująca sekcja rytmiczna, ekspresyjna gitara elektryczna oraz wirtuozerska harmonijka o mocno jazzowym zabarwieniu.

Zespół aktywnie koncertuje, grając nawet do stu koncertów rocznie. Taka ilość wspólnych muzycznych doświadczeń oraz warsztat muzyków pozwalają na swobodę podczas występów. Muzyka GREY ZONE American Blues charakteryzuje się żywiołowością, improwizacją oraz „dialogami” pomiędzy muzykami. Każdy koncert jest niepowtarzalną muzyczną wędrówką, co w ocenie zespołu jest esencją muzyki bluesowej.

Zajawka, GREY ZONE American Blues - Snowball Boogie Blues (Official Video):

https://www.youtube.com/watch?v=gIRdJzxvycA

 

Skład zespołu:

Stanley Chess - wokal, gitara rytmiczna

Marcin Dyjak - harmonijka

Radek Kopeć - klawisze

Michał Marzec - bas

Marek Woźniak - perkusja

 

 

Keith Thompson Band

Keith Thompson - brytyjski muzyk, gitarzysta, wokalista i autor piosenek występuje w Europie od ponad trzydziestu lat. Po debiutanckiej trasie w Niemczech w latach ’70, występował m.in. w Szwajcarii, Austrii, Czechach, Polsce, Chorwacji i Słowenii a potem ponownie w Niemczech. W tamtych latach koncertował również intensywnie w Wielkiej Brytanii, dając setki koncertów zarówno solo, jak i z zespołem (Colne R&B Festival in Lancashire, Swanage Blues Festival, Banbury Blues Festival, Upton Blues Festival and Gloucester Blues Festival). Zagrał również kilkanaście koncertów w Stanach Zjednoczonych, występując choćby na słynnym Clarksdale Blues Festival!

Współpracował również - zarówno w studio, jak i na estradzie z artystami tej miary co: Spooky Tooth, Mike D’Abo, Steve Winwood, Ruby Turner, Larry Burton, Dave Markee and Henry Spinetti (Eric Clapton Band and Tina Turner) Greg Ridley of Humble Pie, The Groundhogs, Robbie Blunt (Robert Plant), Luther Grosvenor of Mott The Hoople, Gino Washington oraz Jeremy Spencer (Fleetwood Mac).

Ostatnio ponownie pojawiał się w Europie - w 2017 zagrał 14 koncertów w ponad dwutygodniowej trasie obejmującej Szwajcarię, Niemcy, Austrię Czechy i Polskę, w którym to tourne towarzyszyli mu muzycy z Polski: Jacek Chruściński i Artur Malik.

Dwa lata temu ukazała się kolejna płyta CD artysty pt. „Catch the Fire”, a na przyszły rok muzycy zapowiadają album LIVE będący zapisem koncertów z roku 2019 w Niemczech i w Polsce. W roku 2019 zespół KEITH THOMPSON BAND wydał w UK kolejną studyjną płytę pt. „Transcendence”. Zawiera ona 13 premierowych utworów w większości autorstwa Keitha Thompsona.

Na koncertach towarzyszą Keithowi muzycy, z którymi nagrał wspomnianą powyżej płytę „Transcence”:

Jacek Chruściński - gitarzysta basowy, znany muzyk studyjny (wydano 84 płyty z jego udziałem!) i członek zespołów tej miary, co Wawele, Axis, Charming Beauties, Seven B, Monkey Bussines, Bluesmobile, Makar Trio.

Artur Malik - perkusista rockowy i jazzowy, znany z występów w zespole Lombard (12 lat koncertował z tą formacją) oraz Little Egoists, Chłopcy z Placu Broni, For Dee, Kulturka, Urszula, Bluesmobile, Zanderhaus, Funk de Nite, Pod Budą, Anna Treter, Piwnica Św. Norberta, L.A.P.D., Majka Jeżowska i Maciejem Zembatym.

Gorczyca - Koncert Premierowy płyty „Piosenki” z udziałem wybitnych artystów

Gość specjalny: Lora Szafran

Przedstawiam Państwu mój drugi autorski album zatytułowany „Piosenki”. Po prostu. Jest to kontynuacja płyty Gorczyca i Przyjaciele. Ale tym razem wszystkie utwory są wokalno instrumentalne. Niektóre radosne, niektóre melancholijne. Zaprosiłem na niego część artystów, z którymi zetknęły się moje muzyczne i pozamuzyczne drogi w ciągu ostatnich kilku lat i których bardzo lubię i szanuję. Są to artyści z różnych muzycznych światów, bo i moje zainteresowania muzyczne są bardzo szerokie. Ten album to również opowieść o facecie z dość dużym bagażem doświadczeń, świadomego swojej roli, swojej wartości i swych

ułomności jednocześnie, prawdopodobnie w połowie swojej drogi, mającego świadomość, że nigdy nie wiadomo co jest za zakrętem. Utwór zatytułowany „Z kosmosu pies”, który do tekstu Piotra Bukartyka wykonuje znakomita Lora Szafran usłyszeć będzie można podczas tegorocznej Galicja Blues Festival – Łukasz Gorczyca.

Studio Piosenki SWING (RCKP Krosno)

Od pierwszego dnia ma tego samego instruktora. Wychowankowie wracają na koncerty, spotykają się, wspierają i kibicują kolejnym osiągnięciom. Lucyna Durał prowadzi zajęcia, stawiając sobie za cel rozwój talentu i osobowości oraz przygotowanie do występów estradowych swoich młodych podopiecznych. Naucza poprawnego śpiewu z odpowiednią interpretacją i właściwym sposobem poruszania się na scenie. Repertuar dobiera z uwzględnieniem indywidualnych cech i możliwości każdego uczestnika. Jej wychowankowie mają wiele okazji do publicznych wystąpień oraz do organizacji własnych wydarzeń, takich jak koncerty noworoczne czy zaduszki. Wielu z młodych wokalistów Studia Piosenki SWING zdobyło laury konkursów i festiwali różnego stopnia. Z powodzeniem uczestniczą w programach telewizyjnych jak The Voice of Poland czy Mam Talent. Studio Piosenki SWING koncertuje w Polsce, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. Od kilku lat na scenie wokalistom towarzyszą muzycy-instrumentaliści.Podkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc