layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Wakacje w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Warsztaty w EtnocentrumEtnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach wakacyjnych dla dzieci. Zajęcia będą odbywać się w godzinach od 9:30 do 13:30, od wtorku do piątku. Blok zajęć (każdego dnia) składa się z warsztatów rękodzielniczych, warsztatów kulinarnych oraz gier i zabaw po dawnemu. Zajęcia adresowane są dla dzieci wieku 5-15 lat. Zapisy jednodniowe możliwe po wcześniejszym kontakcie z biurem Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w cenie 40 zł/dzień. Przy zapisie kolejnego dziecka, zniżka 10 zł (za każde kolejne dziecko). Szczegóły na stronie Etnocentrum.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej jest miejscem spotkań z kulturą ludową i tradycyjną. Jest to miejsce dla kreatywnych mieszkańców Krosna, przyległych gmin i turystów, począwszy od dzieci po seniorów, w którym każdy ma możliwość wymienić się swoimi pomysłami, nauczyć się czegoś od „mistrzów” w dziedzinie sztuki, tradycji i muzyki ludowej. Gmina Miasto Krosno uzyskała dofinansowanie na modernizację zabytkowego dworca PKP w ramach projektu pn. „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej”. Dotacja ta pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Zakres rzeczowy projektu obejmował modernizację zabytkowego budynku dworca kolejowego na potrzeby nowej instytucji kultury, w której prezentowane będzie lokalne dziedzictwo kulturowe. Budynek został wyposażony w odpowiednią infrastrukturę, zarówno w tradycyjne sprzęty (tradycyjnego lokalnego rzemiosła), jak i nowoczesne narzędzia prezentacji (multimedialne). Niewielka część zmodernizowanej powierzchni budynku na poziomie parteru została zagospodarowana w celu zachowania funkcji przewidzianej dla mieszkańca i turysty (w tym funkcje dworca). Tam znajdować się będą również sklep muzealny, elektroniczna informacja kolejowa, kasa i informacja Etnocentrum. Na potrzeby utworzenia ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej zaadoptowane zostały również strych i piwnice.

Do prawidłowego funkcjonowania budynku niezbędne było wyposażenie go w tradycyjne rekwizyty wykonane zgodnie z wzornictwem i technologią z „epoki” pomieszczeń ludowych, takie jak m.in.: atrapa wozu, ruchome zabawki, rzeźby, obrazy, tradycyjny piec chlebowy, drewniane ławy, stoły, krzesła, meble, gliniane misy, skrzynie, kamionkowe garnki, zabytkowy warsztat tkacki, instrumenty muzyczne, systemy ekspozycyjne, itp. oraz urządzenia multimedialne, takie jak m.in.: ekrany multimedialne, projektory multimedialne, plansze interaktywne, konsole do gier, sprzęt nagłośnieniowy wewnętrzny i zewnętrzny, kamery, wyświetlacze graficzno – tekstowe LED, monitory dotykowe, monitoring obiektu, itp.

W przestrzeni przed budynkiem znajduje się chata, przy której w okresie letnim powstanie ogródek ziołowy dla najmłodszych gości, a przed budynkiem rozstawiona będzie scena do potańcówek. Ważnym elementem zewnętrznej instalacji jest oświetlenie, które podkreśla i nadaje charakter całej przestrzeni przed budynkiem.Podkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc